תכנון השיעור
-
- מומלץ לתכנן לפחות שליש מהשיעור לסיכום הקורס, בנפרד מההכנה לבחינה.
לאילו נושאים כדאי להתייחס בסיכום?
- מטרות הקורס:
- מדוע למדנו את הקורס ומה חשיבותו?
- כיצד נושאי הקורס קשורים לתוכנית הלימודים ולעבודת המורה?
- הבניית הידע:
- מהם גופי הידע והנקודות העיקריות שנלמדו בכל נושא/יחידת הוראה/שיעור?
- בהזדמנות זו: כדאי להזמין את הסטודנטים לשתף זה את זה בסיכומי השיעורים לקראת הבחינה.
- מיומנויות וערכים:
- אילו מיומנויות וערכים רכשו הסטודנטים, מעבר לידע התוכני?
- תהליך הלמידה בקורס:
- כיצד הנושא נלמד? כדאי לפתוח "חלון רפלקטיבי" ולספר מעט על שיטות ההוראה שהשתמשנו בהם במהלך הקורס: החל מדיוני מליאה, שיטות עיון, פרקטיקות ללמידה פעילה ועוד.
- פרידה משמעותית:
- הזמינו סטודנטים לשתף תובנות אישיות: מהו המסר המרכזי שעימו הם יצאו מהקורס?
- הביעו הערכה למאמצי הסטודנטים ותנו במה לתוצרי למידה משמעותיים שהוגשו במהלך הקורס.
- המשך למידה:
- המליצו על דרכים להעמיק בתחום מעבר לקורס: נושאים להמשך לימוד, קריאה והרחבה.
- משוב:
- שאלות פתוחות להתייחסות הסטודנטים, הן כסיכום הן ללמידה אישית.
מהלך הוראה אפשרי:
פתיחה (5 דקות):
- מבט-על על מטרות הקורס והדרך שעברנו עם השאלות בתחום הידע.
- חיבור בין התכנים השונים שנלמדו.
סיכום הקורס (15 דקות):
- סיכום תמציתי של הנושאים המרכזיים.
- הדגמה כיצד הנושאים השונים משתלבים זה בזה
- מתן במה לסטודנטים לשתף תובנות מרכזיות מהקורס, שאלות וכיו"ב.
- הצגת דוגמאות ליישום החומר הנלמד בשדה החינוכי
סיום (10 דקות):
- משוב בעל-פה
- מילות סיכום אישיות
- הצעות להמשך למידה והעמקה בתחום
בקישור הזה המצגת שהכינה ראש החוג לחינוך מיוחד הדס דוויק לשיעור האחרון ולסיכום הקורס. מוזמנים להיעזר בה!
ולסיכום: טיפים מעשיים
- תכננו מראש: השיעור האחרון דורש תכנון מוקדם. אל תשאירו אותו ל"נראה מה יהיה".
- שתפו את הסטודנטים: תנו להם במה לשתף את התובנות שלהם, לעיתים הם רואים דברים שאנחנו פספסנו.
- איזון נכון: השיעור האחרון צריך לשלב בין סיכום אקדמי לבין סגירה רגשית של הקורס.
- הימנעו מעומס: לא צריך לחזור על כל פרט שנלמד. התמקדו ברעיונות המרכזיים.
נקודה אחרונה למחשבה
עם איזה שאלות הקורס התמודד? מה הסטודנטים יודעים או יכולים לעשות עכשיו? השיעור האחרון הוא הזדמנות להדגים את מה שלימדנו במהלך הסמסטר בפועל.